Augereau, Pierre-François-Charles

b. 21 October 1757, Paris

d. 12 June 1816, La Houssaye (Seine-et-Marne)

The forenames given here are those found in Balteau, J. and others. Dictionnaire de biographie française, 1933-, vol IV, p. 526. Bouvier gives his names as Charles-Pierre-François. "Born in Paris, in the rue Mouffetard ... son of Pierre Augerot (sic) and Marie-Josèphe Kresline. (In certain pieces, the name of his father is written Augereau, and he is defined as a 'servant'.) He entered service in the regiment of Clare-Irlandais in 1774, and bought himself out in 1776. Then, in the same year, he joined the Damas Dragoons. He left this corps in March 1777 to pass into the pay of the King of Prussia. In 1794 he returned to France and joined the Carabiniers, but in 1786 he left with the Baron de Salis, as instructor to the Neapolitan army. Having returned to France in 1790, and joined the National Guard of Paris, he passed, in May 1792, as adjutant-major into the cavalry of the German Legion. He became captain in the 11th Hussars on 26 June 1793, and wagonmaster-general of the Army of the Coasts of Rochelle. Imprisoned in Tours as 'suspect' he was soon set free by the representatives of the people, and became lieutenant-colonel ADC to General Rossignol in the Vendée on 13 September 1793, and adjutant-general chef de brigade on 27 September 1793. He transferred to the Army of the Pyrénées-Orientales and became general of division there on 23 December 1793. He transferred to the Army of Italy in October 1795. On 8 August 1797, he became commander of the 17th military division in Paris, in order to carry out the coup of 18 Fructidor, and on 23 September 1797 was nominated general-in-chief of the armies of the Sambre and Meuse, and Rhine and Moselle, united under the name of the Army of Germany.

He was commander of the 7th Corps of the Grande Armée in 1803, and created a Marshal of the Empire on 19 May 1804. Wounded at Eylau in 1807. Made commander-in-chief of the Army of Catalonia on 1 June 1809. Took command of the 11th Corps of the Grande Armée on 4 July 1812. Governor of Frankfurt on 8 April 1813. Commander-in-chief of the army of Lyon on 5 January 1814. Having rallied to the Bourbons, he was governor of the 19th and 14th military divisions at Caen. He rallied to Napoleon again during the Hundred Days, but was not given any command. He was, however, placed on the reserve and deprived of all pay on 27 December 1815. He died of dropsy on his estate at La Houssaye ... at eight in the evening, leaving a wife of twenty-seven, who, the following year, married General Camille de Sainte-Aldegonde. Marshal Augereau is buried in Père-Lachaise, in a modest vault to which nothing draws attention. Deputy for the Haute-Garonne to the Council of Five Hundred from 16 April 1798 to 18 Brumaire, Augereau was made a peer of France on 7 June 1814. Created Duke of Castiglione in 1808, he was a Grand Eagle of the Legion of Honour, etc." Bouvier, F. Bonaparte en Italie, 1796, 1899, p. 648.

See also Michaud. Biographie universelle ancienne et moderne, 1843-?, vol. 2, pp. 426-30. (This gives Augereau's date of birth as 11 November 1757.) There is a fuller biography in Chandler, D. G. Napoleon's Marshals, 1987. See also the description in Desaix, L.-C.-A. Journal de voyage du général Desaix, Suisse et Italie (1797), 1907.

Amur leopards

A personal interest, and nothing to do with history.

Amur leopard conservation logo

They are perhaps the most endangered animals in the world -- there are only about 30 left in the wild. They desperately need help from humankind. See www.amur-leopard.org.

Unless otherwise credited, original text, translations and photographs on this site are ©2001 Martin Boycott-Brown

Web page developed using elements of the Yahoo! User Interface and Scratch Media's CMS.